Moje nová oblíbená stránka o trailu

TRAILove_logo_FB-04

To takhle někdy nemáte po večerech co dělat, protože běhat po nocích ve velkoměstě bývá životu nebezpečné. Napíše vám kamarád z Polska, že by k nám rád na nějaký ultra závod, ať mu něco doporučím. Pošle jejich termínovku, že hledá něco podobného. Cítíte se lehce zahanbeně, jak se u sousedů hezky vyhledává a po podrobném průzkumu vás překvapí, že u nás nemáme něco podobného. Tak začnete přemýšlet co s tím.

Náhlý záchvat kreativity nás s Honzou zastihl ve stejný moment a během pár nocí jsme stvořili web – rozcestník o tom, co nás baví. Běhání, trailu, ultra a horských bězích. Snažili jsme se sjednotit trailové běhy do jedné termínovky a dali jsme si za cíl trochu více komentovat dění kolem české (ultra) trailové scény. Během pár nocí a jednoho víkendu z toho vznikl portál TraiLove.cz, kam vás tímto srdečně zvu a doufám, že se tam budete rádi vracet.

A o co nám jde – TraiLove MANIFEST

Běhání je v kurzu. Znovuobjevený sport, kterému holduje čím dál více lidí. Začalo to ve městech. Kanárkově zbarvené postavičky v upnutých dresech zaplavily parky a noční chodníky. Pomalu, ale hromadně se běžci přesunují do přírody, do hor. Běhat ve městě nás bolí (Jendovi vlastně ani moc nejde) a tak běháme v horách. Tam si jde do kopce odpočinout a často vás ani nikdo nevidí.

Když to jde, běháme vysoko nad mraky, na dotek nebe. A když už nejde běžet, jdeme co nejrychleji nahoru. Pracujeme v kanceláři, nebaví nás sedět u televize a tak jsme nejradši, když můžeme utéct ven z města, do lesa, do přírody. A to je TRAIL.

Orientujeme se trailově, baví nás závody, hlavně ty trailové a obecně máme trail rádi – traiLOVE.

A pohltil nás ultra trail. Vydržíme běhat dlouho a baví nás testovat, kde jsou limity lidského srdce. Organizované ultra závody zkrátily vzdálenosti v horách, s lehkým batohem na zádech a zajištěním na trati člověk vidí to, co mu dřív s obří krosnou trvalo týden. Ultra nejen o přátelích ale často i o osamělosti, hlava má dost času na přemýšlení a zaplavuje nás dříve nepoznanými myšlenkami. Tyto pocity z prožitých závodů jsme nejen my začali ventilovat na blozích.

Zároveň nás baví sledovat ostatní při podobném snažení. Rádi se v tom šťouráme, porovnáváme a systematizujeme. Chválíme a povzbuzujeme a i když často kritizujeme, vždycky to myslíme dobře. Jak se říká: “There are no two words in the English language more harmful than: good job!” (JB: Já bych to rozšířil i na všechny ostatní jazyky.)

Oceníme, když se věci dělají hezky. Netajíme se tím, že na závod jedeme třeba kvůli přehlednému a krásnému webu, povedenému tričku, nebo líbivému propagačnímu videu.

Na české scéně vzniklo mnoho nových závodů a akcí, na facebooku se horlivě diskutuje a sepisují termínovky. Máme Československou tisícovku, která, jak říká její guru Olaf Čihák: “slučuje historickou tradici turistických pochodů s moderním ultra”. Skyrunningová série a další závody od masovek typu B7 až po punkové poloilegální akce jako nedávno předtavená “S láskou k trailu po stopách Pražské stovky”. Sami jsme z toho byli zmatení a co teprv zahraniční kamarádi, kteří by rádi přijeli poznat nějaký kus naší krásné země.

A proto jsme v vytvořili, pro tento web stěžejní, Termínovku, která slučuje všechny akce od A(ndorry) do Ž(ilinské 50). Nechceme těmto webům konkurovat, naopak jsme vše sloučili na jednom místě, které by mělo fungovat jako základní rozcestník.

Rádi bychom těm, kteří sem zavítají zprostředkovali zpravodajství z domácí i zahraniční scény trailu, ultra a běhání po horách. Od lokálních závodů až po boje o světové tituly. Doporučíme, co jsme četli jinde a co nás oslovilo.

Snažíme se, abyste si v naší termínovce našli inspiraci pro účast na nějakém trailovém závodě a stejně jako my našli radost z volnosti, kterou nabízí pohyb mimo zastavěné plochy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s