Cesta za lvíčkem vede přes Brtníky

Rok se s rokem sešel. Znova chaoticky balím batoh. Znova se vydávám na Brtnické ledopády. Život v kruhu.

Známé tváře na startovní listině, dvě kamarádky čarodějnice (Peťa se Svaťou) a dokonce i bratr Adam s Vierkou, se rozhodli pro cestu do kraje na severu. Každý na jinou trasu, každý s jiným cílem, ale všichni s touhou pobýt chvíli v krásné přírodě daleko od města.

Brtniky
cestou k ledopádům, foto: Zdeněk Černý

Čím dál od Prahy, tím větší tma, více sněhu a teploty pod bodem mrazu. Mikulášovice a azyl ve staré školní budově, evokující atmosféru jak v béčkovém hororu. Jen houstnoucí počet běžců a turistů, dává tušit, že se nejedná o komparz.

Lenost byla silnější než já a moje neschopnost užít si akci na pohodu, podmiňující strávit na nohou třeba i dvě noci, mě přesunula do kategorie těch, co “vyměkli” a půjdou radši jen 50km, ve dne.

A tak se nejdřív večer vydávám na 10km okruh na Noční Tanečnici. Měsíc odrážející se od sněhové peřiny ozařoval cestu tak, že jsem přestala mít strach z umírajících baterek. Na vrcholu Tanečnice jsme byli cobydup. Vyhřátá hospoda a kontrolor pan Císař s kočkou na klíně lákaly na posezení u jednoho malého.

20150131_131543

Cestu zpět Olaf nalámaným perníčkem neznačil, tak jsme si jako bonus dali běh po zaječích stopách, kořeněný přeskakováním potoka.

Další echt hospoda v Milukášovicích a teď jen vyprovodit téměř stohlavý dav stovkařů na jejich noční pouť zasněženou krajinou. Mávám jim na konci asfaltky v Milukášovicích a mizím do peří na pár hodin neklidného spánku.

Mrazivé ráno a přesun autobusem do Krásné Lípy na denní trasu Ledopádové padesátky.  

Posilněna borovičkou vyrážím z přeplněného restauračního zařízení u Krutce. No jako nezávodím, ale když vidím v protisměru stovkařské čelo, které zrovna nevypadá, že by bylo na procházce, sepne se mi to v mozku do polohy nevidím, neslyším, běžím. Počasí jak malované, hopsám přes první kontrolu na Karlově vyhlídce a fotím. A dál je to z kopce, způsobně proběhnu Novou Doubici, kochám se podstávkovými domy, sluníčko svítí, jo je mi hej.V protisměru potkávám stovkaře. Za vesnicí dobíhám holčinu s krokem laňky, užuž se k ní chci připojit, když v protisměru běží jiná vyděšená nešťastnice. Minula kontrolu na Spravedlnosti. Hmm, tak tam sem taky nebyla. Otočka o 180stupňů a zpátky přes vesnici na kopec. Dávám si interní cíl, tu Laní ženu doženu.

10957484_10204892211897911_1776214390_n
první kontrola, foto: Jan Suchomel

Vzpomínám kudy se šlo loňský rok. Běží se skvěle, rychle to utíká, za Kyjovem se trasy zase propojují, i s těmi kratšími na 38(24)km a pořád někoho známého potkávám. Ve skalním městě bych klidně i nandala nesmeky, kdybych je měla. Na Turistickém mostě se páruju s Honzou Suchomelem a cvičíme se v navigaci. Jelikož on má za sebou o jednu probdělou noc a 70km v nohou víc, snažím se být ve střehu a trefovat správně odbočky k Oponě, Sloupu, Varhanům…. Z ledopádů vidíme jen kapky, ale i tak je to fajn.

V Brtníkách u vrchního Krkovičky by vegetariánskou stravu čekal málokdo, tak nepohrdnu a lupnu alespoň  knedlíčkovou. Za Brtníkama začíná sranda. Cestou necestou lesem, seběhy v prašanu, drtíme to hlava nehlava, pure joy. A za chvíli nabíráme i laňku Kačku. Mission completed. Orientace podle stop ve sněhu přestává fungovat, několikrát se dostaneme na zcestí, z kterého nás vysvobozuje čára GPS. Naklikaná trasa v teple domova snese všechno, ne tak zoufalci na poli po pás ve sněhu. Vyšlapané obrazce musí vypadat efektně, z letadla. Kačku to evidentně baví a běží!!, my poslušně za ní. Ta holka je dobrá.

20150131_140021
hledání cesty, Honza a Kačka prošlapává cestu

A pak jsme v Německu, stejně jako vloni, je to tady jiná galaxie. U lodiček Obere Schleuse, potkáváme mladíky, kterak zoufale oblézají tamní záchodky, v domnění, že najdou kontrolu U Komína. To my staří harcovníci víme kudy a vedeme je (správně) až k soutěsce Hermannseck (kde U paty komína škrtáme kontrolu).

tak kudy jako?
tak kudy? foto: Jan Suchomel

Za zmatky v orientaci před vesnicí Hinterhermsdorf bych měla být nominována na zlatou malinu, jedině zkušený stovkař Honza trefil tajnou kontrolu. My jsme ji záhadně obešly a do vesnice přišly z druhé strany. Nějak jsme se vymotaly ven a nakonec trefily i rozhlednu Wiefberg, jasně, že kontrola je nahoře. Dává se do mě zima, tak přidávám do skoku a za chvíli jsem u v teple u Huberta. Čas ani pořadí nevím, ale ani mě to moc netrápí, trénink to byl parádní.

V hospodě to žije, příchozí se střídají s odcházejícími. Gulášovka chutná i nechutná. Ale všichni spokojení a tak to má být. Rozmrzám a do toho zapínám telefon. Deset zmeškaných hovorů a dává tušit, že se něco děje! čtu zprávu ze Španěl : “Dneska jedeš, koukni na běhej.com!”. Střídám všechny barvy spektra, jdou na mě mdloby, takhle vypadá šok.  Asi se i bavím s lidmi u stolu, ale myšlenkami jsem V Annecy  na mistrovství světa!

Mám neskutečnou radost, tohle jsem nečekala ani ve snu a  zároveň se dost bojím a cítím obrovskou odpovědnost. Mám štěstí, na stará kolena se mi podařilo zakotvit u sportu přesně pro mě a být ve správnou chvíli na správném místě. To se opakovat nemusí, tak si to hodlám užít a nezklamat. Brtnické Ledopády mě vloni zbláznily do ultra, dozvědět se zprávu o nominaci na MS v (ultra)trailu právě tady je, myslím si, dost symbolické :)

7 thoughts on “Cesta za lvíčkem vede přes Brtníky

 1. Velka gratulace! Cetl jsem to asi mezi prvnimi u Sama.. A uprimne ti to preju!
  Puvodne jsem sice myslel, ze bych Brtniky i bezel, ale.. v konstelaci s pobytem v Londyne se nedalo.. to uz bych vubec nebyl doma a muj pes a trener by se uplne pominul!:)
  Tak at se dari! Drzim palce! 12:)

  Like

  1. Ahoj Honzo! moc děkuji, byl to pro mě vážně šok, to se nestává každý den, tak teď vzhůru do tréninku:) Brtníky byly parádní, ta zimní atmosféra je neopakovatelná. No právě ta 50km trasa, to byl ideální trénink.
   Snad se někdy někde potkáme i jinde než v hospodě :)
   přeji hodně sil, ať to běhá a o Rondě jen samé hezké sny! Zu.

   Like

 2. Pěknej článek. Hledání komína na záchodech nás stálo pár minut heh. Ale aspon jsme se s váma pak svezli hezky ve vláčku podél soutězky. Každopádně super akce. Big Up za nominaci na MS. Ať se daří!

  Like

 3. Příští rok je stovka jasná :) .. Termínovka je slušně našláplá, určitě něco z toho dáme, ale spíš až na jaře když jsou teď konečně ideální podmínky na skialpy :)

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s